logo3

С А О П Ш Т Е Њ Е СРПСКОГ НАЦИОНАЛНОГ САВЈЕТА ЦРНЕ ГОРЕ

С А О П Ш Т Е Њ Е

СРПСКОГ НАЦИОНАЛНОГ САВЈЕТА ЦРНЕ ГОРЕ

Користећи Уставом гарантована, легитимна и демократска права, уређена члановм 93 Устава Црне Горе, Српски национални савјет упутио је појединачно свим посланицима у Скупштини Црне Горе иницијативу за поништење Одлуке Владе Црне Горе о признању независне државе Косово, односно за расписивање државног референдума по том питању.

Од посланика у Скупштини Црне Горе се захтијева да се писменим путем изјасне о иницијативи Српског националног савјета у року од 30 дана, односно најкасније до 1. јуна 2018. године. Уколико одговор посланика у предвиђеноим року изостане сматраће се да је иницијатива за исте посланике неприхватљива.

У образложењу иницијативе за поништење одлуке Владе Црне Горе о признавању независности државе Косово између осталог се каже: „У складу са вјековном државном, националном и вјерском повезаношћу Црне Горе и Србије, Српски национални савјет покреће иницијативу подстакнут, прије свега, већинском вољом грађана Црне Горе, која је потврђена и недвосмисленом изјавом предсједника Владе Црне Горе (на Косову, о Сретењу, 2018. године) да је Влада изнудила признање тзв. независне државе Косово противно вољи 85 посто становништва Црне Горе. Нема бољег доказа да је та одлука нелегитимна, без упоришта у вољи становништва, насилна и вођена сасвим појединачним и утолико не-државним интересима.

Историјски основ за поништење ове одлуке лежи у најдубљим традицијама Црне Горе. Негирањем овог историјског основа, Влада Црне Горе је посредно поништила црногорску државност, па би се опозивом признања тзв. државе Косово Црна Гора вратила изворној и истинској државности, њеним насвјетлијим традицијама и вољи њеног становништва.

Политички разлози за поништење признања тзв. независне државе Косово су вишеструки. Признање је оптеретило односе Црне Горе са једнородном Србијом и учинило црногорску политику крајње противном Србији, што до сада никад није био случај. Чињеница да поједине државе у свијету повлаче признања тзв. државе Косово, обавезује Црну Гору да у складу са таквим политичким опредјељењем и наведеним разлозима буде и сама дио те иницијативе. Одлука Црне Горе да опозове признање тзв. државе Косово била би непротивречна и са становишта одлука низа држава чланица Европске уније, које се снажно и енергично противе међународном признању независности Косова“.

Иста иницијатива биће прослијеђена и новоизабраном предсједнику Црне Горе након његовог инаугурисања, а Српски национални савјет ће у наредном времену прикупити довољан број потписа грађана Црне Горе како би се створило више услова за одржавање државног референдума по питању поништења Одлуке Владе Црне Горе о признању Косова.

У Српском националном савјету сматрају да би одржавање референдума по овом изузетно спорном питању био несумњиво демократски искорак Црне Горе и показатељ правог односа већинског дијела грађана.

 

У Подгорици, 18. април 2018. године

 

                                                                                                                            ПРЕДСЈЕДНИК

 

                                                                                                             Др Момчило Вуксановић